311 623 447 info@domov-beroun.cz

O co se zajímat při prohlídce nemovitosti

Koupě nemovitosti je významným momentem a obrovskou investicí. Osobní prohlídka představuje klíčový okamžik, během kterého můžete odhalit důležité nedostatky či věci, které by vám později mohly začít vadit. Jak se připravit na prohlídku a o co všechno se zajímat?

ilustrační foto

Co nejvíce informací ještě před samotnou prohlídkou

Ještě předtím, než se vydáte na osobní prohlídku, měli byste mít k dispozici už poměrně hodně informací o vyhlídnuté nemovitosti. Už během telefonního hovoru si nechte zodpovědět otázky, které vás zajímají.

Co zjišťovat při telefonátu před domluvením prohlídky bytu?

  • V jakém je byt poschodí?
  • Jaké je dispoziční uspořádání?
  • Jak jsou vysoké měsíční poplatky za služby a energie?
  • Je byt v osobním nebo družstevním vlastnictví?
  • Je cena uvedená v inzerátu konečná?

Na tohle se můžete zeptat před prohlídkou domu:

  • Jak je dům velký a jaké je dispoziční uspořádání místností?
  • Jak velký je přilehlý pozemek?
  • Jsou do domu zavedeny IS v podobě obecního vodovodu a kanalizace, nebo má vlastní studnu a septik?
  • Jde o prodej celé nemovitosti, nebo jenom podílu?
  • Jde o konečnou cenu za nemovitost i pozemek?

Zkrátka co možná nejvíce věcí, které můžete zjistit hned po telefonu, a napoví vám, jestli má vůbec cenu jezdit na osobní prohlídku. Pokud se na základě telefonátu zdá být všechno v pořádku, nezbývá než vyrazit na prohlídku.

Ujasněte si, jaké máte požadavky a kritéria, bez kterých se neobejdete. Napište si na papírek seznam věcí, které jsou pro vás důležité. Ať už jde o orientaci oken, velikost jednotlivých místností, poschodí, občanská vybavenost okolí, či cokoliv jiného. Čím méně kompromisů uděláte hned ze začátku, tím pravděpodobnější bude vaše další spokojenost s novým bydlením.

Důkladné prověření technického stavu

Během prohlídky se rozhodně zaměřte na technický stav nemovitosti. Jen málo lidí, kteří si chtějí koupit nemovitost, jsou odborníky na odhalování technických nedostatků. Problém spočívá v tom, že závady si nemusíte na první pohled všimnout, ale zkušené oko dokáže odhalit více nedostatků. Je tedy na místě přizvat k prohlídce odborníka.

Dívejte se na přítomnost prasklin, plísně, či vlhkosti na stěnách. Zeptejte se, jak jsou na tom elektrické rozvody a v případě bytu se zajímejte také o stav stoupaček. Při prohlídce by vám měl majitel bytu nebo makléř předložit energetický průkaz náročnosti budovy. Energetickou náročnost zjistíte z PENB, kdy je nutné tento údaj doložit nejpozději při prodeji nemovitosti. Pokud v případě prohlídky nemá makléř PENB k dispozici, uvádí se nejvyšší energetická náročnost třídy G. Přizvaný technik dokáže odhalit například tepelné mosty a ověřit stav elektrického napětí. Čím více nemovitost prověříte, tím lépe. Případné nedostatky totiž mohou být i argumentem pro lepší pozici při vyjednávání o ceně.

Na co se zeptat během osobní prohlídky nemovitosti?

Během prohlídky máte jedinečnou šanci zjistit opravdu velké množství důležitých informací. Jen musíte vědět, na co se máte ptát. Pro inspiraci níže najdete několik častých dotazů, které vám mohou odhalit celou řadu důležitých skutečností. Před prohlídkou si vytvořte vlastní seznam otázek, ať na žádnou nezapomenete.

Odpovědi na tyhle otázky by vás měly zajímat během prohlídky:

  • V jakém stavu je elektroinstalace a kdy byly naposledy dělány rozvody?
  • Jak jsou udělány rozvody vody?
  • Jaké jsou přibližné náklady na vytápění?
  • Jaká je výše rezervačního poplatku?
  • Jací jsou sousedé? Neměli s nimi předchozí majitelé nějaké problémy?
  • Je zde dobré připojení k internetu?
  • Je toto konečný stav nemovitosti před prodejem, nebo budou prováděny ještě nějaké změny, jako například vymalování a podobně?
  • Od kdy je možné uskutečnit prodej? K jakému datu by mohl být dům či byt připraven k nastěhování?

Náhledy smluv a právní čistota nemovitosti

Dalším bodem, který by měl být na pořadu osobní prohlídky nemovitosti, je prověření listu vlastnictví a výpis z katastru nemovitostí. Zajímat vás mohou i další dokumenty, například plánované či provedené rekonstrukce v domě.

Pečlivost při osobní prohlídce se vám vrátí díky snížení rizika problémů s koupenou nemovitostí. Důkladným rozmýšlením podle předem jasně stanovených kritérií se navíc vyhnete koupě nevhodného bydlení. Pomocnou ruku vám jistě podá zkušený realitní makléř, který bude jednat objektivně a napomůže vám usnadnit celý proces vybírání vhodné nemovitosti.

 

 

zpět na výběr článků