311 623 447 info@domov-beroun.cz

Pronajímáte hypotékou financovaný byt? Nechte si poradit od expertů jak nyní postupovat

 

Koupě investičního bytu financovaného hypotékou je v České republice už poměrně běžným scénářem. Není to ještě ani dva roky, kdy byly úrokové sazby extrémně výhodné a do koupě se s vidinou zajímavého výdělku pouštělo spoustu lidí. Od té doby se ale situace změnila, úroky jsou vysoké a nahoru jdou kupní ceny i ceny služeb. To ovlivňuje i výši nájemného. Nejvíce starostí mají ti, kterým končí fixace a měsíční splátka hypotéky se stává neúnosnou. Je prodej nemovitosti jediným řešením?

Podle Jakuba Kindla z realitní společnosti Domov, která se specializuje na oblast Prahy a Berounska, to tak někteří vlastníci nemovitostí vidí. Zapomínají ale, že každá mince má dvě strany. „Vysoké úrokové sazby představují problém, ten ale není neřešitelný. Na jedné straně lze nemovitost prodat a z peněz za ni hypotéku doplatit. Na druhé straně je dobré se zamyslet, zda nemovitost nemůže vydělávat víc,“ říká Kindl.

Při určování ceny nájmu je vždy potřeba brát v potaz situaci na realitním trhnu. Co ale v situacích, kdy inflace stoupla tak, jako tomu bylo v posledních měsících? „V takových případech je dobré nájemní smlouvu opatřit inflační doložkou, díky které je navýšení nájemného o inflaci automatické. K tomuto kroku se pronajímatelé zatím tak často neuchylují, právě nyní by to ale bylo ku prospěchu. Nájemné ovšem lze zvýšit i na základě jiných faktorů,“ dodává Jakub Kindl.

Výše nájemného stoupá stejně jako ceny ostatních služeb a situaci byste neměli ignorovat. O to spíše, pokud je nízký nájem příčinou finančního diskomfortu nebo dokonce ztráty. Kindl však dodává, že zvyšování nájemného má svá pravidla. „Pronajímatel sice může nájemné zvýšit, nemůže tak ale učinit slepě. Musí dodržet ustanovení občanského zákoníku. To říká, že nájemné je možné zvýšit maximálně o 20 % za 3 roky, a to jen do výše srovnatelného nájemného v dané lokalitě. S tímto scénářem se ale setkávám málokdy. Daleko častější majitelé raději zachovají cenu, aby si udrželi spolehlivého nájemníka, co pravidelně platí a o nemovitost pečuje. Je to pro ně lepší varianta než znovu inzerovat nájemní byt a strachovat se, zda bude nový nájemník spolehlivý. Tato starost odpadá, když správu nemovitosti svěří realitní společnosti,“ říká Kindl.

Není-li zvýšení nájemného na pořadu dne, nabízí se možnost nemovitost prodat. Důležité je ale prodej dobře načasovat a nespěchat na něj, mohli byste přijít o statisíce. „Pokud pronajímáte byt financovaný hypotékou, je na řadě se nad vším pořádně zamyslet. Zjistěte si, kdy vám končí fixace a o kolik se vám případně zvýší splátky. Nemovitost dejte na trh dříve, než k tomu dojde. Pokud byste na prodej spěchali, s větší pravděpodobností kývnete na nabídku pod cenou. Nemovitost prodávejte s realitní společností, která stanoví odpovídající prodejní cenu a nemovitost prodá výrazně rychleji a výhodněji, než kdybyste se do toho pouštěli na vlastní pěst. Realitní makléř by vám zároveň měl být schopen poradit, jaký postup bude nejlepší. Přece jen zná trh a konkrétní lokalitu o něco lépe,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní společnost Domov.

eros. Integer cursus, augue in cursus faucibus, eros pede bibendum sem, in tempus tellus justo quis ligula. Etiam eget tortor.

zpět na výběr článků